KOLESARSTVO
Prva kolesa so se pojavila v naših krajih, okoli leta 1880, in to skoraj istočasno v Zagrebu, Beogradu in Ljubljani. V Ljubljani so ustanovili prvo kolesarsko organizacijo leta 1887, imenovano Klub slovenskih biciklistov, leta 1895 pa tudi Zvezo slovenskih kolesarjev.
Po prvi svetovni vojni je kolesarstvo postalo eno naših najbolj razširjenih športnih panog, ki je od začetka druge svetovne vojne zajemala več deset tisoč kolesarjev. Leta 1930 je v Sloveniji delovalo vsaj 22 kolesarskih klubov.
Vse do leta 1903 so se kolesarska tekmovanja odvijala na kolesarskih dirkališčih – velodromih, tistega leta pa je bila organizirana prva odprta dirka – Tour de France. Prva kolesarska dirka nasploh je bila leta 1868 v Parizu. Prva tekma na Slovenskem pa je bila leta 1887; potekala je do Šentvida do Ljubljane v dolžini 4 kilometrov. Zmagovalec jo je prekolesaril s povprečno hitrostjo 25 km/h.
ODKRIJ VZNEMIRLJIVOST MIRU: daleč stran
(Koča Antona Bavčerja na Čavnu – Selovec – Mala Lazna – preval Strgarija – Koča Antona Bavčerja na Čavnu)
- 32 RAZLIČNIH KOLESARSKIH POTI
- 4 ZVRSTI KOLESARJENJA
- 1.448 KM SKUPNE DOLŽINE POTI
- ZA 26.290 M VZPONOV
- ZA 91 UR KOLESARJENJA
- NAD 100 NAMIGOV ZA OGLEDE
- POTI POVEZUJEJO 17 OBČIN
Razgibano območje Srca Slovenije vzhodno od Ljubljane je s številnimi naravnimi lepotami in ohranjeno kulturno dediščino idealna izbira za kolesarski izlet ali počitnice. Prav za vsakega kolesarja se najde primerna pot. Vodič S kolesom po Srcu Slovenije ponuja široko paleto kolesarskih tur in vam tako omogoča lažjo izbiro kolesarskih izletov po Srcu Slovenije. Za treking kolesarje smo trase poti pripravili po stranskih poteh in ob zanimivih točkah, pri čemer smo izpostavili odseke, ki so primerni za družine. Cestne poti potekajo zgolj po asfaltnih cestah ter so daljše in zahtevnejše, za gorske kolesarje pa smo pripravili zelo razgibane možnosti po utrjenih gozdnih poteh, kolovozih in makadamskih cestah z vzponi različnih težavnosti. Poskrbeli smo, da vam v Srcu Slovenije na kolesu ne bo nikoli dolgčas – na voljo je namreč 1.448 km skupne dolžine poti za kar 91 ur kolesarjenja. Kolesarske poti potekajo skozi občine Dol pri Ljubljani, Ivančna Gorica, Kamnik, Litija, Lukovica, Mengeš, Šentrupert in Šmartno pri Litiji, sem in tja pa se priključijo tudi na druge kolesarske poti v sosednjih občinah. Za vsako od poti smo pripravili ključne informacije – to je kratek opis, višinski profil trase, iz katerega je razvidna zahtevnost poti, ter namige za kratek oddih ob poti, med katerimi dajejo vodniku posebno vrednost predstavljene naravne in kulturne znamenitosti.